Ридчук Мар’яна Володимирівна

 

Завідувач лабораторії – кандидат хімічних наук

тел. (032) 252-31-52

e-mail: mrydchuk@scivp.lviv.ua

Основні напрямки діяльності лабораторії 

 

  1. Участь у розробці, апробації та корекції заходів, передбачених Загальнодержавною цільовою економічною програмою проведення моніторингу залишкових кількостей ветеринарних препаратів та забруднюючих речовин у живих тваринах, продуктах тваринного походження і кормах, а також харчових продуктах, підконтрольних ветеринарній службі.
  2. Збір та аналіз інформації щодо діючих світових максимально допустимих рівнів (МДР) залишків зареєстрованих субстанцій ветеринарних препаратів, чутливості методів контролю заборонених субстанцій та надання рекомендацій Держветфітослужбі України, відповідним комітетам національної комісії «Кодекс Аліментаріус» для встановлення національних МДР.
  3. Оцінка можливих ризиків від застосування нових зареєстрованих ветеринарних препаратів, пов’язаних із впливом їх залишків та метаболітів на показники безпеки продуктів тваринного походження.
  4. Співпраця з вітчизняними установами, підпорядкованими іншим міністерствам і відомствам, з метою координації заходів, спрямованих на зменшення ризиків потрапляння у харчові продукти залишкових кількостей ветеринарних препаратів і забруднюючих речовин.
  5. Науковий супровід розробки щорічного плану державного моніторингу залишкових кількостей ветеринарних препаратів і забруднюючих речовин у тваринах, продуктах тваринного походження та кормах, його корекція і узгодження.
  6. Розробка, апробація, валідація та впровадження у відповідних лабораторіях, що знаходяться у сфері управління Держветфітослужби, нових ефективних методик контролю залишків ветеринарних препаратів і забруднюючих речовин у продуктах тваринного походження, кормах і кормових добавках.
  7. Апробація та адаптація до умов цих лабораторій нових сучасних методик, тест-систем та обладнання, які застосовуються в галузі контролю за вмістом залишкових кількостей ветеринарних препаратів і забруднюючих речовин у тваринах, продуктах тваринного походження, кормах та кормових добавках.
  8. Адаптація розроблених методик до умов лабораторій, проведення досліджень в окремих видах сільськогосподарської продукції та кормах, передбачених щорічним планом державного моніторингу залишкових кількостей ветеринарних препаратів та забруднюючих речовин.
  9. Проведення навчання, стажування та атестації працівників виробничих лабораторій та лабораторій, що знаходяться у сфері управління Держветфітослужби України, у галузі методів контролю залишкових кількостей ветеринарних препаратів і забруднюючих речовин у тваринах, продуктах тваринного походження, кормах та кормових добавках.
  10. Розробка та атестація стандартних зразків матриць продуктів тваринного походження для перевірки придатності та прецизійності методик визначення залишків ветеринарних препаратів.
  11. Участь в організації раундів професійного тестування для лабораторій стосовно методів контролю залишкових кількостей ветеринарних препаратів і забруднюючих речовин у тваринах, продуктах тваринного походження, кормах та кормових добавках.
  12. Розробка методик контролю залишків нових фармакологічних субстанцій або нових лікарських форм препаратів для ветеринарії.
  13. Вивчення біоеквівалентності нових ветеринарних препаратів шляхом порівняння їх фармакокінетики з патентованими ветеринарними препаратами.
  14. Встановлення та перевірка науково обґрунтованих періодів виведення залишків діючих речовин ветеринарних препаратів у межах процедури реєстрації ветеринарних препаратів (термінів каренції).
  15. Проведення арбітражних досліджень вмісту залишкових кількостей ветеринарних препаратів, заборонених фармакологічних субстанцій та їх метаболітів у тканинах тварин, продуктах тваринного походження, кормах та кормових добавках вітчизняного та закордонного виробництва.
  16. Участь у європейських та міжнародних наукових форумах із питань контролю за вмістом залишкових кількостей ветеринарних препаратів, заборонених субстанцій, забруднювачів та їх метаболітів у продуктах тваринного походження, кормах та кормових добавках.
  17. Співпраця з міжнародними науковими, урядовими та незалежними організаціями, що працюють в галузі контролю за вмістом у продуктах тваринного походження залишкових кількостей ветеринарних препаратів, заборонених субстанцій та їх метаболітів.
  18. Створення електронних баз даних щодо фізико-хімічних властивостей та біологічної активності лікарських субстанцій, метаболітів, методів їх контролю у живих тваринах, продуктах тваринного походження, кормах і кормових добавках.
  19. Проведення досліджень з метою вивчення ефективності сучасних антимікробних препаратів для продовження їх використання за мінімального ризику розвитку резистентності, впровадження нових субстанцій і пошук альтернативних шляхів, які можуть бути використані в тваринництві для заміни антимікробних агентів.

 

У лабораторії функціонують:

 

Підрозділ клініко-фармацевтичної аналітики, який проводить комплексне дослідження ветеринарних препаратів, з метою встановлення науково обґрунтованих пропозицій щодо термінів каренції після їх застосування, а також досліджує ефективність нових препаратів шляхом вивчення їх біоеквівалентності; Підрозділ контролю залишкових кількостей ветеринарних препаратів, який проводить наукові дослідження вмісту у продуктах тваринного походження (молоці, м’ясі, яйцях, аквакультурі тощо) залишкових кількостей діючих речовин та метаболітів зареєстрованих ветеринарних препаратів та кормових добавок.

Окремим напрямком роботи підрозділу є контроль безпеки продукції бджільництва, діяльність якого спрямована на дотримання ветеринарно-санітарних вимог до меду та продуктів бджільництва за показниками їх якості та безпеки через контроль у них залишків ветеринарних препаратів, заборонених та небажаних речовин відповідно до вимог діючого національного та міжнародного законодавства. Вищезазначену діяльність спрямовано на впровадження законодавства, пов’язаного з ефективним використанням у бджільництві антимікробних та протипаразитарних агентів відповідно до стандартів МЕБ та для допомоги у боротьбі з використанням неліцензованої та контрафактної продукції.

 

Науковий профайл Ридчук Мар’яни Володимирівни:

ORCID ID                 

Google Scholar Profile 

ResearchGate Profile

LinkedIn Profile