ОСТАПІВ Наталя Вікторівна

 

Завідувач сектору

тел + 38 (032) 252-82-84

nata.ostapiv@gmail.com

 

Склад сектору:

Остапів Наталя Вікторівна – завідувачка;

Зарума Любов Євгенівна, к. фарм. н. – старший науковий співробітник;

Юськів Ігор Дмитрович, д. вет. н., професор – старший науковий співробітник;

Пономарьова Світлана Анатоліївна – старший науковий співробітник.

Співробітники сектору проводять наукову експертизу матеріалів реєстраційних досьє частини IV «Доклінічна і клінічна документація» на ветеринарні лікарські засоби та біоциди, з метою їх державної реєстрації, перереєстрації та внесення змін у документацію.

У співпраці із Держпродспоживслужбою України, співробітники сектору щорічно проводять стандартизоване опитування власників реєстраційних посвідчень та дистриб’юторів протимікробних ветеринарних лікарських засобів, з метою збору та аналізу даних, щодо їх виробництва і застосування в Україні. Даний моніторинг проводиться відповідно до вимог Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (The World Organisation for Animal Health (WOAH, спершу заснована як OIE) в рамках Глобального плану дій для боротьби із резистентністю та Національним планом дій боротьби із стійкістю до протимікробних препаратів. Отримані дані опитування обчислюються за стандартизованими методиками WOAH. Підготований річний звіт вноситься до уніфікованої для всіх країн-членів WOAH Глобальної бази даних ANIMUSE (ANImal antiMicrobial USE, Global Database).

Окрім цього, співробітниками сектору здійснюється ветеринарний фармакологічний нагляд за виробництвом та обігом ветеринарних лікарських засобів в Україні. Так, відповідно до Закону України “Про ветеринарну медицину”, ветеринарний фармакологічний нагляд – наукова та практична діяльність із виявлення, оцінювання, вивчення та запобігання виникненню побічних реакцій чи інших проблем, пов’язаних із застосуванням ветеринарних препаратів. Головним завданням провадженого моніторингу є підвищення безпеки ветеринарних лікарських засобів на внутрішньому ринку, із особливою увагою до побічних реакцій чи інших небажаних впливів на людей чи тварин, пов’язаних із застосуванням ветеринарних лікарських засобів.

Передусім, заходи фармаконагляду передбачають збір інформації про побічну дію ветеринарних препаратів (в тому числі, в разі їх використання не за призначенням), дослідження дійсності періоду їх виведення з організму тварин, а також оцінку потенційних ризиків для довкілля.

Співробітники сектору у співпраці із Міністерством аграрної політики та продовольства України брали участь у розробці «Порядку здійснення ветеринарного фармакологічного нагляду», гармонізованого із стандартами VICH GL42, GL35, GL30; Регламентом (ЄС) 2019/6 і національними вимогами в системі обігу ветеринарних лікарських засобів.

У секторі працюють високо кваліфіковані науковці, які  регулярно підвищують свій фаховий рівень на загальноєвропейських тренінгах та семінарах.  Зокрема взяли участь у роботі:

  • тренінгу Antimicrobial sales and use surveillance system and assessment of veterinary medicine products containing antimicrobials” (ANMV м. Фужер, Франція);
  • тренінгу за програмою BTSF на тему «Профілактика та контроль стійкості до протимікробних препаратів в контексті глобальної програми “Єдине здоров’я”, охоплюючи сфери як ветеринарії так і охорони здоров’я» (м. Київ),
  • тренінгу BTSF ANTIMICROBIAL RESISTANCE «One Health» (м. Малага, Іспанія),
  • семінарі-тренінгу TAIEX Multi-country Workshop on antimicrobial resistance (AMR) for ENI regions (Амман, Йорданія).

Результати роботи сектору висвітлюються у наукових звітах та статтях, а також у матеріалах методичних рекомендацій.