Рудик Галина Володимирівна – завідувач сектору мікотоксикологічних досліджень.

E-mail: galusik.77@gmail.com

Щоб знизити ризики утворення та поширення мікотоксинів в кормах і їжі, необхідно тримати на контролі якість продукції та регулярно надавати зразки на визначення мікотоксинів в зерні до лабораторії. Визначення проводиться шляхом спеціальних лабораторних досліджень – Імуноферментним аналізом (ELISA) на мікотоксини (охратоксин А, афлатоксини В1, В2, G1, G2, афлатоксин М1, Т-2 токсин, зеараленон, дезоксиніваленол, фумонізин); алергени (глютен, гліадин).

Сектор мікотоксикологічних досліджень акредитований НААУ в складі випробувального центру на проведення досліджень з визначення у сільськогосподарській продукції, в тому числі харчовій (готовій та необробленій харчовій продукції), кормах методом  Імуноферментного аналізу (ELISA) наступних показників:

– Вміст мікотоксинів: охратоксину А, афлатоксинів В1, В2, G1, G2, афлатоксин М1, Т-2 токсину, зеараленону, дезоксиніваленолу, фумонізину;

– Алергенів: глютену, гліадину (ELISA);

– Вітамінів: В12, біотину.

Лабораторія виконує перевірку зернових та продуктів харчування на рівень мікотоксинів. За підсумками аналізу видається Протокол випробувань із зазначенням фактичного значення в співвідношенні з нормативними документами, регламентованими законодавством України.

Для кожного продукту встановлюються гранично допустиме значення, яке вказується в державних нормативних документах. Аналіз на мікотоксини проводять кваліфіковані спеціалісти протягом 3-6 днів.