38 річниця Чорнобильської трагедії

 

26 квітня людство згадує найбільшу техногенну катастрофу у своїй історії – аварію на ЧАЕС.

В ніч на 26 квітня 1986 року, о 01-23, на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався хімічний вибух, що спричинив руйнування реакторного блоку. Пожежу, що виникла, вдалося ліквідувати лише 10 травня. В результаті, у навколишнє середовище було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Фактично потужність вивергання складала приблизно 300 Хіросім. Радіоактивна хмара, що утворилася,  пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Близько 60 % радіоактивних речовин осіло на території Білорусі.

На ліквідацію лише технічної частини катастрофи, було витрачено приблизно 68 мільярдів доларів США. Але найстрашніше – людські втрати. До технічних робіт на ЧАЕС  було залучено близько 600 000 осіб, які в результаті, отримали різний ступінь опромінення. Серед героїчних людей – ліквідаторів катастрофи на Чорнобильський АЕС був і наш колега Лапіна Олександр Вікторович.

У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель. Близько 300 000 осіб евакуйовано із зон забруднення.

Загалом, за підрахунками незалежних експертів, від променевої хвороби померли близько 500 000 людей. При цьому, 8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення.

Зазначимо, що російські окупанти, які зайшли з території Білорусі, 24 лютого 2022 року захопили Чорнобильську АЕС. Вони намагалися закріпитися у Рудому лісі, що знаходиться у безпосередній близькості до ЧАЕС. В результаті більша частина особового складу отримали значне опромінення і скоріш за все вже відправились на концерт до Кобзона.

31 березня окупанти покинули територію ЧАЕС і 2 квітня 2022 над Чорнобильською атомною електростанцією знову підняли прапор України.

Leave A Reply